Avagy, hogyan ne válj a saját vállalkozásod szuperhősévé!
Bevallom őszintén, amikor először hallottam a „delegálás” szót, azt hittem, hogy ez valami ősi kínzási módszer, amit a vállalkozók ellen találtak ki. Mert hát, valljuk be, mindannyian úgy gondoljuk, hogy mi magunk vagyunk a leggyorsabb, legprecízebb, és legügyesebb munkavégzők a bolygón, nem igaz? „Miért is kéne bárkinek elmagyaráznom, hogyan kell elvégezni egy feladatot, ha egyszerűbb, ha megcsinálom én?” – kérdezzük magunktól. És hopp, máris ott találjuk magunkat, hogy éjjel kettőkor Excel-táblázatokat szerkesztünk korgó gyomorral.
A „Szupervállalkozó” csapda
Azt hiszed, hogy ezzel időt nyersz, ugye? Hogy azzal, hogy mindent magad végzel el, végül is csak hatékonyabbá teszed a vállalkozásodat? Valóban, egy rövid ideig akár igazad is lehet. De hosszú távon? Nos, hadd mondjam el, hogy ez a gondolkodásmód éppen annyira hatékony, mint egy esernyő egy hurrikán közepén.
A valóság az, hogy miközben magadra húzod a „szupervállalkozó” jelmezét, a valódi szupererő, amire szükséged lenne – az üzletfejlesztés, az innováció, a stratégiai tervezés – mind a színfalak mögött marad. Míg te az apró-cseprő feladatokkal birkózol, az igazán fontos dolgok elsiklanak melletted. És ne is beszéljünk a jól megérdemelt pihenésről, amit szintén elpuskázol, miközben a harmadik felesleges e-mailre válaszolsz.
Miért éri meg megbízni egy virtuális asszisztenst?
Tudom, most azt mondod: „De hát az időm így is véges! Mégis hogyan találjak időt arra, hogy betanítsak valakit?” És ebben teljesen igazad van. Az első hetek valóban kihívást jelenthetnek. Olyan, mint amikor először próbálod meg összerakni az IKEA-bútorodat – mindenki utálja a folyamatot, de amikor elkészült, már alig emlékszel arra a szörnyűségre, amit átéltél.
De képzeld csak el: ha egyszer kialakítasz egy jól működő rendszert, ahol a virtuális asszisztensed átvállalja a mindennapi feladatokat, akkor hirtelen annyi időd szabadul fel, hogy azon tűnődhetsz majd, miért nem kezdted el ezt hamarabb. És végre valóban arra tudsz fókuszálni, ami igazán számít – az üzleti növekedésre, az új lehetőségek felkutatására, vagy akár egy jó könyv társaságában eltöltött nyugodt estére.
Szóval, miért várnál?
Ne feledd, a delegálás nem a gyengeség jele, hanem a bölcsességé. Mert felismerni azt, hogy nem kell mindent egyedül csinálni, az igazi szupererő. Szóval, mit szólnál, ha most kezdenénk el ezt az utazást? Mondjuk egy egyszerű beszélgetéssel?
Zárszó: néhány tanács a „szupervállalkozóknak”
Ha legközelebb azon kapod magad, hogy te vagy a csapat minden szereplője, csak emlékeztesd magad: még Batmannek is volt Robinja! És ha ő megengedhette magának a segítséget, talán neked sem kellene mindent egyedül csinálnod. 😉
Ha készen állsz arra, hogy levegyél néhány terhet a válladról, és valóban a fontos dolgokra fókuszálj, írj nekem egy üzenetet. Kezdjünk el beszélgetni arról, hogyan tehetjük hatékonyabbá a vállalkozásodat, hogy végre megélhesd azt a szabadságot, amiről mindig is álmodtál!